Darüşşafaka Lisesi DAGEM’in Tecrübelerinden Yararlanacak

03 Mar

  • Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi
  • Tüm Duyurular

Darüşşafaka Lisesi, arıcılıkla ilgili yapacağı çalışmalar konusunda Üniversitemizin tecrübelerinden faydalanabilmek amacıyla Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi’ni (DAGEM) ziyaret etti.

Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nimet Atabek, öğretmenler ve 24 öğrenciden oluşan heyeti konuk eden DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, Merkezde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Ziyarette; arıcılık, sürdürülebilir kalkınma ve bal üretim ormanları temalı projesi ile Ülkemize ilk ve tek olarak Avrupa Girişimcilik Ödülü’nü kazandıran DAGEM’in, yine “Ülkemizde ilk kez Arıcılık Ar-Ge Proje Pazarı”, “Arı Biziz Bal da Bizdedir” Arı-Çocuk Projesi gibi başarılı çalışmalarının yanı sıra diğer arılara göre 3 kat bal verimine sahip “Yığılca Arısı” projelerini başarıyla hayata geçirdiği vurgulandı.

Darüşşafaka Lisesi bünyesinde Bal Üretim Ormanı kurma projeleri olduğunu ifade eden Darüşşafaka Lisesi yetkilileri, bu Bal Üretim Ormanı’nda her bir öğrenciye bir kovan oluşturma projesini hayata geçirmek için DAGEM’in tecrübelerinden ve bilgi birikiminden faydalanmak istediklerini dile getirdiler. DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, Merkez olarak Darüşşafaka Lisesi’ne; arıcılığın temel kuralları, arıların en çok hangi bitkilerden polen topladıkları gibi birçok konuda teknik ve bilimsel destek verebileceklerini belirtti.

Merkezin çalışmalarını, projelerini ve faaliyetleri yerinde gören öğrencilerin konuya ilgisi gözlerden kaçmadı. İşbirliği imkanlarının da görüşüldüğü ziyarette, ilerleyen dönemlerde “Arı Biziz Balda Bizdedir ”projesinde Darüşşafaka Lisesi’nin de yer alması konusunda görüş birliğine varıldı.

Darüşşafaka Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri, DAGEM’in kendilerine gösterdiği ilgi ve destekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Üniversitemize teşekkür etti.